DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bagáž a spaní

KM drn na čundru I.- bagáž a spaní.

Přestože je velice nepravděpodobné, že by se středověký člověk jen tak sebral a odjel na víkend tábořit za město, nám se to, když si hrajeme na středověk, stává často. Stará doba neznala, až na výjimky, věci jako batohy, nádobí na osobní polní vaření, malé stany, spací pytle a jiné trampské potřeby. Neznala ani samotnou potřebu a nutnost takového pobytu v přírodě. Naštěstí byla “povolání”, která občas vyžadovala podobné vybavení, a od nich se budeme inspirovat. Poutníci, lovci a lesníci, pašeráci, horníci, nosiči a koneckonců vojáci. U vojáků, a o ty nám jde především, se jeví jako krajně nepravděpodobné, že by si svůj domeček a potřeby nosili ssebou na zádech, i sprostý pěšák, třetí zleva, si své věci veze na voze s ostatní bagáží a případ, že by se ocitl bez takového zázemí, je záležitostí krizových situací. Chci naznačit, že následující nápady a návody postrádají living history logiku, ale čert to spral, my chceme na středověkej čundr! Pokusíme se najít různá řešení v rámci možností daných mám prameny a toho, co víme o hmotné kultuře.

Usárna nebo tele?
Uzel – Položíte věci na deku nebo plachtu a protější cípy svážeme k sobě. Když je to dost velký, protáhneme se pod horním uzlem, a jde to nosit přes rameno, šikmo přes tělo na zádech, přes obě ramena na zádech, jako čelní páska. Vhodné na velké měkké předměty (deky, seno). Drobnosti, pokud nejsou nějak pochystané, budou propadávat a dělat neplechu.
Honzovy buchty – Uzel, pytel nebo dvoupytel zavěšený na tyči nošené přes rameno. U těžších nákladů bude potřeba podložit klacek aby na rameni netlačil. Mariovi mezci (římští legionáři) obdobně tahali děsný náklady.
Tuláček – Deka či plachta stočená do válce a převázaná špagátem. Na kusu špagátu se to nosí přes rameno nebo šikmo přes tělo. (Mikeš zaznamenaný na iluminaci od Lady to nosí přesně tak) Při troše šikovnosti se dají ze špagátu udělat dvě uši a nést to jako primitivní batoh. Pohodlí bývá závislé na váze a zařezávání špagátu do ramene.
Žracák- Taška přes rameno. Různé rozměry a tvary od kabelky po brašnu do které narvete deku, ale častější zřejmě byly ty menší a střední. Při dostatečně dlouhém popruhu lze nosit na zádech a tím odlehčit nerovnoměrnému zatížení páteře. Možno nosit samostatně, nebo třeba zapojit do nosného systému krosny. Ideální na drobnosti a křehčí věci, u kterých nechcete, aby se vám mlely někde v pytli.
Nůše – Dost ultimátní řešení. S nepromokavým pytlem uvnitř a víkem je to cesta líného muže. Nastrkáte a jdete. Nevýhodou je vyšší váha. Dbejte, ať nemáte moc úzké popruhy. Výhodou je středověká mole vazba (dírky na špagátky) přirozeně po celém povrchu zavazadla.
Dvoupytel- Podlouhlý pytel s otvorem nikoli na okraji ale uprostřed. Věci se rovnoměrně rozloží do obou konců a nosí se přes rameno. Nebo přes tyč. Nebo přes hřbet osla.
Krosna – Dřevěný rám s popruhy přes ramena. Na rám se přivazuje náklad. Různé typy a velikosti podle určení. Asi nepohodlnější a umožňuje nést ty nejtěžší náklady. Náklad je možno optimálně rozmístit a rozložit tak správným způsobem váhu při nesení. Jediná nevýhoda je jistá nepohotovost při balení. Velkou výhodou je nekonečná variabilita.

Chtěl jsem k tomu vyrobit obsáhlou galerii, ale nemám na to čas. Takže vpadněte na pinterest a http://larsdatter.com a hledejte: “frame pack”, “pilgrims bags”, “shoulder sacks” “blanket roll” a podobně. Na pinterestu ještě doplňte “medieval” nebo “15 century” (případně 14, nebo níž).

Přístřeší.
Plachta je jednoduché, variabilní a dostupné řešení. Tvar řekněme pravoúhlý o stranách 2-3 metry se zdá být ideální. Trapperská tříyardovka například. Očka nebo poutka v rozích (minimální řešení), k tomu v polovinách délky stran (standardní řešení) a kdekoli jinde včetně plochy (fajnšmekrovské vychytávky). Poslouží jako přístřeší, piknikový koberec, podlážka do jiného přístřešku, závětří, nosítka, zavazadlo, na zabalení a přikrytí v nouzi nebo jako doplňková vrstva (windstop, neasi). Jako materiál se užitně jeví optimální tenká bavlněná stanovka. Je lehčí a levnější než lněná stanovka. Nicméně nějaké argumenty proti použití bavlny u levných předmětů ve středověku tu jsou, no, takže fašisti a fajnšmekři půjdou do lnu. Len funguje ve vlhku tak, že nabobtná a uzavře se. Jo, a všimněte si, jak je bílá I režná barva hrozně viditelná. Ne vždy je to výhoda, zauvažujte nad nějakou tmavší barvou, třeba cibulovou hnědou. Impregnace – dobře napnutá plachta z hustě tkané látky, které se nic zespodu nedotýká, funguje dobře sama o sobě. Jsou moderní impregnace, které jistotu značně zvýší. Historizující impregnace bude patrně obsahovat lněný olej a vosk.
Hotové plachty najdete třeba na LH-shopu. Pro šikovné -bavlněnou I lněnou stanovinu má v nabídce Svitap.

Stan – Jen pro úplnnost. Drn nemá co mít stan :)
Z toho, co se dá nést na zádech připadají v úvahu asi dvě základní varianty, a to áčko a jehlan. Nejprve áčko. Různé varianty s apsidami I bez. S apsidami si můžete připadat historičtěji. Potřebujete dvě nebo více přesně rozměrových tyčí. Jeden člověk bude mít velké potíže to postavit. Ve tmě, stresu a dešti je to peklo. Relativně dobře využitelný vnitřní prostor. . Pak jehlan. Varianty od čtyřstěnu až po mnohostěn (prakticky kužel, čim víc kužel, tim víc dobový). Jehlan se staví velmi jednodušše I v jednom člověku, a stačí jeden klacek. Užitnost vnitřního prostoru je menší než u áčka. S materiálem je to stejné jako u plachty. Len je společensky přijatelnější. Bavlna je praktičtější.

Spaní
Deka je grund. Poctivá, velká, opravdu vlněná deka vám dobře poslouží I za značně chladného počasí. Tahat dvě bývá příliš velká zátěž. V kombinaci se slamníkem a dobrou balicí technikou vystačíte I s jednou. Příklad indiánské balicí techniky: Lehněte si na deku v její úhlopříčce. Spodní cíp přetáhněte přes nohy nahoru a dobře je zavrťte. Potom se postupně zarolujte do postranních cípů. Hlavový cíp nechte na zachumlání hlavy a horní poloviny těla. V případě, že nehrozí voda shora (případně je tak studená, že není mokrá), klidně se zabalte I do plachty, výsledek je tepelně o hodně komfortnější. Spacák zvaný dekáč, tvořený sešitou dekou, je pohodlné a nerušící řešení. Nevýhodou je, že se tím omezí sekundární užití deky. Je pár postupů, jak s jednoduchou sponou a opaskem vytvořit z deky praktickou a teplou svrchní vrstvu oděvu. Podstatnou částí dobrých vlastností vlny dělá lanolin, pokud perete, perte a ošetřujte přípravky s lanolinem.
Jsou kusy oděvu, které můžou deku doplnit, případně úplně nahradit. Když budete mít prošívanici a dobrý plášť, nějaká deka bude jen luxusní zátěž navíc. Také různé svrchníky a gardecorpsy považujte v polních podmínkách za součást spacího systému.
Deky se dají sehnat se štěstím v různých vojenských výprodejích (vždycky měli u military stánku na pražském blešáku) , u alchytrade, a velmi kvalitní nové v Balkanova.
Karimatka, chtěl jsem říct slamník. Pytel, lněný a pevný. Různé velikosti, v zásadě potřebujete podložit tělo a hlavu, větší je otázkou pohodlí. Nacpěte na místě náhodným izolačním materiálem. Suchá tráva, sláma, listí, jehličnaté věte, cokoli vás napadne. Závisí na tom vaše izolace od spodu. I pytel prázdný je daleko lepší, než nemít pod sebou nic. Pytel plný suché trávy a listí vám budou závidět I majitelé thermarestek. Tentýž vak položený na pár větvích vám umožní spát I na velmi mokrém podloží. Ráno materiál vysypete a jdete na lehko dál. Sbalenýa prázdný váží málo a zabere minimum místa. Krom toho může sloužit sám jako zavazadlo, třeba jako součást systému na krosně. Užitečné je mít řešení na uzavření vstupního otvoru – dírky na šněrování, klopa s knoflíčky, jehla a nit a hrubý steh…. Možná půjde použít šikovně ušitý dvoupytel jako slamník.

ÚDRŽBA MATERIÁLŮ

Kůže – Jsou speciální balzámy na kůži, často na bázi oleje a vosku. Dobrým se jeví ten s názvem UNIVERSAL (žlutočervené víčko) . Vychytaný, ale dražší je vyrobený hnutím FESTOVNÍ VĚCI. Použijte internet a naleznete. Oleje (tuk) je to, co dělá kůži měkkou (kolagenová vlákna po sobě kloužou), vosk je to, co ji dělá nepropustnou (a neprodyšnou a tvrdou). Balzámy se snaží o rovnováhu.
Kůže a horký vosk najednou, bude patrně znamenat tvrdou a nepromokavou věc (čutory, nádoby, krabičky…)

Ostatní věci – skoro každý materiál je rád, když ho ošetříte balzámem na kůži